Malá Fatra – na pásech dolinou Bránica

posted in: Příspěvky | 0

Dlouhodobě pěkné počasí a dokonce i sníh lákají k návštěvě hor s lyžemi. Ale nějak vázne domluva.  S Pepou jsme se domluvili na společném výšlapu na pásy na čtvrtek a protože se nikdo další nepřidal, jeli jsme ve dvou.
Už od loňska jsem měl zálusk navštívit dolinu začínající u hotelu Bránica mezi Terchovou a Belou. Vzhledem k dobrým podmínkám jsem Pepu přesvědčil a přes některá varování jsme podnikli, mohu říct, nádhernou tůru na pásech nahoru a pěkný sjezd i dolů. Začali jsme u značky zákaz vjezdu. Na pásech se dalo jít už od auta. Cesta nahoru je docela dlouhá, cca 7 km, ale jsou zde pěkné výhledy a volné horské louky zase dovolují užít si sjezd. Převýšení od auta k Malému Kriváni (1671mnm) bylo asi 1100m. Po zelené turistické značce, nebo chcete-li po sjezdové trati č. 6 se stoupá na vrchol Bublen přes sedlo Na Koni. Podél hřebene se dá dojít na Malý Kriváň. My jsme skončili na posledním vrcholku v hřebeni asi 15 minut od Kriváňa, vrchol jsem nechali Bohům (nebo se nám už nechtělo?).

Pěkným sjezdem jsme se dostali do doliny mezi Velký a Malý Kriváň a na pásech vystoupali zase na Bublen. Pásy dolů a mohli jsme si užít dlouhý sjezd nakonec až k autu. Sníh byl v pohodě, střídal se tvrdý umrznutý sníh s odměklým na slunných polohách a sypkým přemrznutým v tienistých častiach.  Prudší sjezd v úzkém lesním porostu v dolní části šel na pohodu objet vzrostlým čistým lesem a tak asi nejnepříjemnější byl 200 m úsek tvrdého rozdupaného sněhu na lesní cestě kousek nad hájenkou.
Na závěr pivečko v hotelu Bránica a mohli jsme jet domů. Moc nechybělo a zůstali jsme ještě na jeden den. O pěkné zážitky se má člověk podělit a tento k nim určitě patřil. Nechť litují Ti, kteří s námi nebyli. Další obrázky můžete najít na oddílovém rajčeti.                      

19.2.2015    Kolda