odkaz na zprávu z roku 2011 v PDF

Zpráva o činnosti HO za rok 2011

Zima i léto tohoto roku byly jakési nestandardní. Nízká sněhová pokrývka se odrazila i na počtu skialpových tůr a deštivé léto na menším počtu vylezených cest v horách.

Když se shrnou letní výstupy v horách tak se jedná necelé dvě desítky výstupů. V Tatrách se v rámci oddílového soustředění vylezla Velická stěna c. Cez Biely výlom kl.IV-V, kterou lezl Jara Bednařík 2x , jednou s Kubou a Zdeňkem Dostálovými , podruhé s Koldou. Kolda s Śárkou Kumbárovou, Robert Sukup se Zdeňou Kumbárem a Peťou,Sedlářem nedolezli Birkenmajerovu cestu na Velickou stěnu ale šťastně sestoupili. Peťa Chocholáček s Markem Veselkou vylezli na Velické stěně cestu Pilierom JZ steny (III,IV+) Štelbaský, Gibas

Podobně dopadl Jara Bednařík s bratry Dostálovými na Batizováku v Kuttově cestě, kde slanili s horní poloviny stěny.

Na Granátový mních (Gr. Stěna) vylezli Robert Sukup s Peťou Sedlářem cestou Popko – Zierhofer kl. III-IV, s jedním místem VIA1. Tuto cestu lezli i Marek Veselka s Peťou Chocholáčkem.

Crazy s Vlastikem Malušem vylezli Keleho cestu kl.IV na Vých.Vysokou a cestu Levým žebrem kl.IV na Velickou stěnu.

Začátkem léta, v červnu, za dost špatných podmínek vylezli Robert s Vlastikem a Jara Bednařík s Waškem Mlýnkem Cestu k slnku kl.V. na Malý Ladový štít.

Sestoupili v za bouřky v dešti.

Iva Šolomounová a Jolča Čuprová vylezly, při své dámské jízdě, tatranské klasiky Žabího koňe kl.III a Štáflovku na Voliu vežu kl.V.

Jara Bednařík s Kubou Novákem(UH) vylezli Arnoldovu cestu na Západné Lomnici kl. 7-.

Mimo Tater se v létě lezlo na Hochswabu, kde Jara Bednařík s P.Čuprem vylezli c. Himmelsleiter kl –V na Kleine Hochswab a Wašek Mlýnek s Ivou Šalomounovou vylezli cestu Waiblkante kl.IV(V-) na Westliche Edelspitze.

Z vícedélkových terénů byl ještě často navštěvovaný Hohe Wand . Bylo tam vylezeno víc cest, které byly opakováním z minulosti již v minulosti(např.Dratschgrat). Za zmínku ovšem nepochybně stojí cesta Betty und Paul kl.VI., kterou vylezla Iva Šolomounová a Jolča Čuprová. Jara Bednařík s Ivou vylezli c.Traum und wirklichkeit kl.6+ a cestu Handler ausstietr kl.6 .

Na Paulaturmu (Heukuppe-Rax) vylezli Iva Šolomounová, L.Bucek(HO Bezuchov) a P.Čupr v září c.Paulasteig var. Dobiaschriss kl. V-.

Ve stejném termínu lezl Kolda s kolektivem na Preinerwandu. Co ???

Zimní lezení se začátkem zimy soustředilo spíš na lezeni v ledu. Po návštěvě umělé ledové stěny ve Víru, byli Kolda, Robert , Jara, Vlastik a Peťa Sedlář na ledech na M.Fatře. Lezli na Šútovském vodopádu a na .Bystričce. Na tomto terénu lezli i Roman Motyčka, Roman Zálešák, P.Čupr a znovu Vlastik.

Robert s Jarou Bednaříkem lezli Šášův led v Král. žlabu na Slavkovský štít ve Vys. Tatrách

Wašek s Koldou lezli a nedolezli Levý pilíř na M. Solisko, kl. M3

Wašek s Robertem, Vlastikem a Peťou Sedlářem vylezli cestu Komarnických kl.III. na Zlomisk.vežu. Ledopád Patrie nedolezli.

Na V. Kriči vylezl Jara s Vlastikem a Wašek s Peťou Sedlářem cestu „A je to“ kl. V.

Na skalkách se lezlo v obvyklých terénech ve Chřibech, M.Karpatech atd. Lezlo se v Rakousku . Lezlo se Pajštúně, Porůbce, Lidečku, Peilsteinu. Na skalkách se zejména exponovali Jara Bednařík, Wašek Mlýnek, Julie Motyčková a další.

Wašek vylezl Fontainebleau kl.7+/8-RP na Osvětimankách.

Jara Bednařík ve Chřibech c.Komu voní hrana 8+/9- a Jesus Hand 8 na Barborce a Kopytem sem, kopytem tam 8- na Kozlovi. Vše RP.
Proslýchá se , že Červ vylezl na Osvětimankách kantu kl. 8+/9- RP.

Celkem velká partija navštívila španělské El Chorro . akce se zůčastnili Kolda, Robert, Wašek, Jara , Libor Balík (HO Vyšehrad), Petr Chocholáček, Pavel Kotlařík, Gejza, Aleš, Julie, Tomáš a Tomáš Pilka Svišť. Podle dostupných údajů se vylezlo hodně cest hlavně kl.6a 6b+ většinou stylem OS.

V dubnu jela Chorra Dorka , Čakem, Jolča a Iva, Lezli tady cesty kolem V+.

Jolči s Ivou se v Chorru tak líbilo, že tam na podzim jeli sami znovu.

Skialpové akce byly poznamenány malým množstvím sněhu u nás i ve všech okolních státech.

Začátkem zimy bylo kupodivu nejvíc sněhu v Jesenikách.

První akce na skialpy byla na Kralický Sněžník. Zůčastnili se Pepa a Roman Motyčkovi , Pavel Čupr a Petra a Karel Nožičkovi z UH. O týden později jsme v sestavě Jolča, Roman a Pavel chtěli sjet Velký Kotel. Po bloudění v mlze, za dost lavinózní situace sjeli z Vys.Hole , bokem Kotle do Karlova.

V únoru Kotel několikrát sjeli Pepa, Roman a Karel Nožička.

Ve stejném měsíci byl Kolda s Čakem ,Jirkou Klapalem a Romanem na Gölleru 1765 m.n.m.¨

( Mürzsteger Alpen). Který sjeli c. Göllergraben.

V březnu jsme byli v sestavě Jolča, Petra a Karel Nožičkovi ,Kolda, Roman a Pavel na Vel. Fatr. Kriváni z Trusalové. Sjeli jsme Revayovou muldou.

Koncem března , na Popradském plese, bylo ještě několik nenáročných sjezdů .

Z trekových akcí byl asi zajímavý výstup Koldy a Pavla na nejvyšší kopec Ukrajiny – Hoverlu, spojený s přechody okolních polonin.

Jara Bednařík se pokoušel vystoupit na Piz Berninu. Vrcholu ovšem nedosáhl.

Kolda vystoupil na nejvyšší vrchol v oblasti Chorra – Monte Humo (asi 1200m).

Jako zajímavost uvádím. Roman a Pepa Motyčkovi byli lézt na Martince, což není až taká zajímavost , jako to, že ve vrcholové knížce v jeskyňce objevili svůj zápis zpřed třiceti let.

Odloučená jednotka“ Vevina a Pavel Kryze lezli ve Spanelsku na skalkách obtiznosti 6c
V Dolomitech nejake cesty 300-400m do obtiznosti 6+ na PIZ CIAVAZES.
A v Alpach treky na ctyrtisicovky Alphubel a Alalinhorn.

Pavel vylezl něco na Lomničáku, snad prvovýstup.

Vevina píše – Spis se ted venuju kitingu – jezdim s drakem na skialpech. V breznu jsem
byla v Norsku kitovat na Hargandevidde. A pristi brezen jedu zas a tentokrat
chci i nejake vicedenni prejezdy.

Oddílová HOROŠKOLA měla 6 frekventantů .

Oddíl pořádal tři metodické dny s nácvikem chytání pádů ,záchranné činnosti po pádu a první pomoci. Je škoda , že tyto akce měly průměrnou návštěvnost, jelikož tyto znalosti a zkušenosti můžou někdy chybět.

Zavírání skal – proběhlo jako loni v retro stylu, za poměrně malé účasti, zřejmě z důvodu vágní přípravy. Takovéto akce nejdou dělat „samospádem“, chce to v podstatě větší invenci a propagaci

Oddíl s ASPV a TJ pořádal pro veřejnost den Otevřených dveří na umělé lezecké stěně, kterého se zúčastnilo cca 50 hostů

Propagace oddílu probíhá na webové stránce oddílu a vývěskou v průchodu Nádraží ČD.

9.12.2011(doplněno 18.11.2011) sepsal Pavel Čupr