odkaz na zprávu z roku 2007 v PDF

 

Zpráva o činnosti HO TJT Hodonín za rok 2007

V roce , který uplynul od poslední výroční schůze, jsme lezli v různých lezeckých oblastech. Navštěvovali jsme okolní skalní terény a i ty vzdálenější. Lezlo se na Chřibech , Malých Karpatech, na Rabštejně , Babách, Pálavě, Mor. Krasu, Strážovských vrších(Kamenné vráta, Predhorie), lezlo se v Hölentallu, na Hohe Wandu, na Hvaru a Finale Ligure.

Kvalitní cesty lezla dvojice Jara Bednařík a Petr Wašek Mlýnek byly to zejména cesty „Betty a Paul“, kl.6 na Hohe Wandu , dále v údolí Hölentallu Richterweg(kl. V) na Stadelwand ( s Davidem Konečným), c Schwesterein meine kl.6 a Woachtallkante kl.V na Blechmauer.Tady s nima lezl ještě i Kolda a Robert Súkup. Dále Jara Bednařík a Petr Wašek Mlýnek vylezli cestu Grand Prix v Krasu za VI a Narodeniny za VI na Predhorie , stylem OS.

Z žen nejhodnotnější výkon podala Jolana Čuprová , která mimo jiné vylezla, (na střídačku) Fensterplatte kl. V v Hölentalle.

Wašek, Peťa Mlýnek vylezl ve Finale Ligure c.Titomanlio kl.5b( asi 6-) a variantu

c. Simoneta kl.6b(asi 7- ale to se prý práskl). Tyto cesty lezl s Jožkou Vaňkem z Velké.

Lezlo se i v Čechách na písku,a to a Hrubé Skále a na Prachovských skalách.

Hodnotné cesty na skalkách vylezl i David Konečný , mimo jiné Jokynův převis na Kozlovi za 7, kterou lezl s Martinem „Červem“ Čermákem, který je nyní nováčkem našeho HO .

V Krasu lezl hlavně Michal Mrkůs, ale bližší podrobnosti neznáme.

Lezeckých akcí v horách, oproti jiným rokům nebylo mnoho. V rámci oddílového zimního soustředění na Popradském plese, které organizoval Kolda, a kde bylo 13 členů HO, se vylezlo pár zimních cest. I když to nebyly cesty nijak náročné, přesto je to v tomto oddíle pozitivní posun. Kolda, Robert, Jara a Wašek vylezli J.pilíř na Volovku. Kuba Kolář s Rudou Jakubíkem vylezli c. Komarnických na Zlomisk. vežu a J.hřeben na Volovec Mengusovský. Všechno jsou to cesty za III. Proběhl zde i lavinový výcvik a výcvik lezeni v ledu na ledopádě v Kopkách. Mimo to vylezl Jirka Čepil a P. Čupr dolní část Groszova ledu ve vých. stěně Slavkov.štítu

V létě jsme byli v Tatrách jen jednou a to na Brnčále, soustředění organizoval Pepa. Této akce se zúčastnilo 9 členů oddílu. Více družstvy byla vylezena Stanislawského c. kl. V( nebo to byla Puškášova c.?) na Čierny štít a nějaké cesty kl. II až IV na Kopiniaky, Kozí štít a Jastrabů vežu. Nejhodnotnějším výstupem byla cesta Haláš – Šajnoha kl.V A1 na Belasů vežu, kterou vylezl Kolda s Crazym a Pepa s Robertem Súkupem.

Dále jsme vylezli na Hochswabu , již x té oddílové opakování c. Waiblkante(V) na Kleine Edelspitze, kterou vylezli J. Čuprová, David, Kolda a P. Čupr.

Z trekových akcí je třeba vyzvednout výstupy našeho nováčka Karla Pazourka, který vystoupil letos, mimo různých alpských vrcholů, na v.vrchol Elbrusu (5 642m.n.m). Což je letošní oddílový výškový rekord. Jeho syn Kája, nejmladší člen našeho oddílu(12 let), vystoupil do výšky 4 300m, při pokusu o výstup na Dom ve Walisských Alpách, kterého se mimo jeho otce zúčastnil z našeho oddílu i Wašek. Jeho další výstupy jsou, mimo jiné, Piz Buin, Naafkopf v Ratikonu a další.

Kolda, J.Klapal, Crazzy a Jožo podnikli pokus o výstup na Piz Bernina, kdy skončili pod vrcholem BellaVista.

Nezanedbatelné v činnosti tohoto oddílu jsou skitouringové akce. Navštěvovali jsme naše oblíbené terény Malou i Velkou Fatru, Tatry a Schneeberg. Novinkou byl pokus o výstup na Dachstein, rodiny Pecuchovi a to že s námi začal chodit prkýnkář Jara a několik dalších nových adeptů.

Byl zlyžován opět Stoh na M.F. Jolčou, Koldou, Romanem Motyčkou, P. Čuprem, několikát Vel. Fatr. Kriváň na různé strany. Na sjezd Rewajovou muldou bude jistě vzpomínat David a Wašek. Byl zlyžován Malý Fatr.Kriváň- kde byli J. Čuprová, Kolda a P. Čupr. Na V. Fatře působili J. Čuprová a P.Čupr. Z vrcholu Schneebergu sjeli Kolda, Pepa, J. Klapal a Jara na SNB.

Při oddílovém soustředění na Popr.plese ,po výstupu na Rysy, sjela část našich členů ,co měla lyže, z Priehyby v Rysoch. V rámci tohoto soustředění byla zlyžována V.Železná Brána kde byl J.Klapal a Michal Štipčák Čak, dále Volí chrbát zpod Volí veže – P.Čupr a Čak. Byl zlyžován centrální žlab Vysoké v V.T. což byl asi nejtěžší letošní sjezd, a to Jirkou.Klapalem a Pepou Motyčkou, které doprovázel Jožo Šimaljak z Čadce.

P. Čupr ještě dále zlyžoval na M.Fatře žlab z Hromového s. do Vrátné doliny a Štrbské Solisko do Mlynické doliny.

Karel Pazourek podnikl skialpové výstupy na Kehlstein(1881m) a Hoher Göll(2 522m) v Alpách.

Závěr skialpové sezony byl sjezd Chabence v N. Tatrách , směrem na Dechtáre ,kterého se zůčastnili Kolda Kozlík, J.Klapal, Pepa Motyčka, P.Čupr a J. Bednařík na snowboardu.

Jako každý rok, na jaro proběhl nácvik chytání pádů a záchrany zraněného, kterého se zůčastnilo široké členstvo.

Ze společenských akcí je nutno se zmínit o akci večírkového typu“ zavírání skal“.

I když v nebyly vylezeny žádné mimořádné výkony. Hlavní je to, že se to líbilo a přežili jsme to ve zdraví.

Zpráva byla sestavena z údajů, které mě poskytli členové oddílu. Doufám, že jsem na nic nezapomněl. Pokud ano , tak se omlouvám.

Pavel Čupr 5.12.2007, úpravy 20.12 2007