odkaz na zprávu z roku 2010 v PDF

Zpráva o činnosti za rok 2010

Jako v jiných letech , nejvíce se lezlo v blízkých terénech Chřibů , Malých Karpat , Vysočiny a blízkých vápencových terénech rakouských Alp. Čtyři členové HO navštívili nějaké terény ve Španělsku,v oblasti Kosťa a Blanka(Costa Blanca), ale mimo sdělení , že tam bylo dobré ubytování a měli půjčené auto, se údaje utajují. Takže zřejmě nic moc, i když z fotek to nevypadá tak špatně.

Z dalších terénů je nutno zmínit Vtáčnik, Osp , Paklenicu, Manín, Predhorie atd. Z hor členové našeho HO navštívili Tatry, Paklenicu, Raxalpe, Walisské Alpy, Vysoké Taury.

Nejtěžší cesta vylezená v horách je asi 200 m led Mordor kl. WI5 nedaleko Bad Gasteinu ve Vys.Taurách, kterou vylezl Pavel Kryze.

V létě se toho moc nevylezlo. Počasí nebylo nejlepší. Petr“Wašek“ Mlýnek, Robert Súkup a Jara Bednařík vylezli Plškovu cestu na Ošarpance kl –VI a Jara Bednařík(spolulezec K. Pazourek) vylezl Puškáša kl. VI+ v jižních plotnách Ošarpanců . Oddílové letní soustředění na Zbojnické chatě ve Velké Stud. dolině bylo doprovázeno špatným počasím, které vyvrcholilo sněžením. Ještě před změnou počasí,za dešťových a sněhových přeháněk, Jara Bednařík a Pavel Kotlařík vylezli „Levý pilíř „ na Strelecků vežu kl. IV. Stejný den proběhl

“ masový výstup“, ostatních účastníků jižním hřebenem na Svišťový štít s jedním místem za III. Robertův pokus o Keleho pilíř na Javoráky s Denisou a Červem, skončil slaněním.

V Raxalpe zopakoval P. Čupr s L. Buckem z HO Bezuchov cestu DirektePreinerWand platte kl. IV A0 na Preiner Wand.

Na podzim proběhl zájezd do Paklenice. Dle předpovědí to bylo jedno z mála míst ve střední Evropě, kde v tu dobu skoro nepršelo a nesněžilo. Byla vylezena 400m dlouhá c. Mosoraški na Anica kuk kl. 5c, kterou vylezl Robert Súkup a Jara Bednařík. Jara s Waškem dále vylezl c.Karabore a Danaja kl. 5b, na Stup. Jolča Čuprová s Robertem vylezli Akademski smer kl. 4b na Anica kuk variantou kl.5c. Jolča s Waškem vylezli tvz. Šaleški smer na Stup, kl. 4b. (Dle Waška to bylo těžší než Danaja 5b.)

Robert vylezl skalkařskou c. Bloody Mary za 6b(VII), Jolča vylezla nějaké 5c .

Hojně byl letos navštěvovaný Hohe Wand. Kde byly vylezeny cesty Tristanexpres 6+/-7, což vylezl Jara Bednařík s Robertem. Stejný víkend vylezli Totenkopfsteig kl. 6. Robert ještě s Koldou vylezli na Hohe Wandu dvě šestky Wünde Posteline a Hamburger Pffeiler. Jolča Čuprová vylezla Tirolersteig kl. 5, což lezl i Petr Wašek Mlýnek, variantou V+, s Peťou Sedlářem , pro kterého to byla první vícedélková cesta na prvním konci.

V zimě se lezlo hlavně v Tatrách. Jara Bednařík vylezl za doprovodu K. Pazourka c. Siesta kl. M4, na Slavkovské zuby. Při soustředění na Brnčalově chatě, kde probíhal zimní vycvik, vylezl Wašek a Jara v severní stěně M.Kežmarského štítu – Orlovského cestu kl.IV, Szepanského cestu kl.IV a Ovčí lávku kl. III.

Ovčí lávku lezl i Kolda s P. Bolfem a Pepa s Alešem Maršálkem a Pavlem Kolaříkem.

V rámci horoškoly byly lezeny ledy v masívu Svišťovky.

Dále se lezlo na ledech na M. Fatře v Kieselthálu . kde byl Robert, Jara Wašek a Pavel, na Bystričce kde lezla Jolča Čuprová . P. Čupr s J Čepilem lezli ledy ve Slov. Ráji. Robert se Zdenkem Polišenským lezli v Tatrách ledy Trenažér a ledy na Zahrádkách.

V zimě byl ještě navštíven Velký Krič, kde Robert a Jarou vylezl cestu Bumerang kl. VI RP.

Ze skialpových akcí byl nejhodnotnější sjezd Pavla Krýzeho z 4160 m.n.m vysokého Breithonu ve Waliských Alpách, což je i letošní oddílový výškový rekord. Dále Robertův sjezd Valéé Blanche v oblasti Mont Blancu. Z často navštěvovaných terénů byl zajímavý sjezd ze Stohu na M.Fatře za vichřice a sjezd žlabu pod Bublenem, který sjel Roman Motyčka a Pavel Čupr.

Poslední skialpová akce byl sjezd z Chabence v Nízkých Tatrách do doliny Dehtáre. Bohužel , při skialpech na Velké Fatře jsme měli i jeden úraz . Skialpinistických akcí se zúčastňovali zejména Kolda, Roman a Pepa Motyčka, Iva Šalomounová , Jolča Čuprová , Pavel Čupr a Jirka Klapal. Některých akcí se zúčastnili i naši kamarádi z Uh. Hradiště.

Na skalkách se exponoval zejména Jara Bednařík, který své výkony ovšem tají. Ovšem bonzl ho Vašek , takže Jarove přelezy:

Sella – cca. 20 přelezených cest:
* Vícedélka Marión 3 délky klsifikace 5, podle průvodce nejkrásnější cesta v oblasti,
* Martxa d´aci 6a, krásná, kolmá cesta po malých chytech,
* Wagageegeee 6a+.
Calpe – Toix Oeste – 8 přelezených cest, co byly v původci, + 3další nové ještě do něj nezanesené:
* Espolón Limaban 5 = 2 délky, 1. délka 32m za 4, 2. délka 30metrová exponovaná 5ka,
* nějaké vícedélky
* Jarove top přelezy Ghost in the Shell 6b+ délka 22m a Thalia 6b+ délka 20m.

Pěkné cesty má vylezené Petr Wašek Mlýnek , který lezl mimo jiné v rakouských oblastech Frankenfeld, Baden , Durnstein a na slovenském Prečíně cesty kl. VI-VII. Jsou to s Robertovou cestou Bloody Mary AF v Paklenici, zřejmě letošní nejlepší skalkařské výkony.

Martin Čermák-Červ se vylízal z loňského zranění a vylezl Diretissimau 8- PP na Kozla. Je třeba ocenit návrat po zranění.

Ve zprávě o činnosti, obecně se předpokládá, že pokud u přelezu není uveden styl, automaticky se počítá, že to je OS.

Z trekových akcí byl jistě zajímavý výlet Aleše Maršálka do americké Sierry Nevady, kde byl v průsmyku Piute Pass, ve výšce 3500m. ˇ

Čak s Dorkou byli na čundru v rumunském Banátu.

Sur doprovodil Mikču a Jolču při přechodu záp. části Nízkých Tater.

Oddílová HOROŠKOLA měla 6 frekventantů . Z nich vlastně nedokončil letos nikdo..

Robert dodělal instruktorský kurs HAL

Oddíl pořádal tři metodické dny s nácvikem chytání pádů ,záchranné činnosti po pádu a první pomoci.

Zavírání skal – proběhlo jako loni v retro stylu. Možná by bylo vhodné na příští rok vymyslet něco nového. Nebo pokračovat?

Oddíl s ASPV a TJ pořádal pro veřejnost den Otevřených dveří na umělé lezecké stěně, kterého se zúčastnilo cca 80 hostů

Propagace oddílu probíhá na webové stránce oddílu a vývěskou v průchodu Nádraží ČD.

Během roku jsme měli, bohužel i jeden vážný úraz na skialpech – Iva na Velké Fatře(Ploská).

,

9.12.2010 Pavel Čupr