odkaz na zprávu z roku 2009 v PDF

Činnost v r. 2009

V tomto roce, který uplynul od poslední výroční schůze , s jako obvykle lezlo v okolních terénech Karpat , Chřibů a vápencových terénech Rakouska. Z dalších terénů je nutno zmínit Vtáčnik, Osp , Paklenicu, Sperlongu, Velký Krič, Manín, Predhorie atd. Z hor členové našeho HO navštívili Tatry, Hochswab, Raxalpe, Dachstein, Eiger, Grossglockner, Dolomity

Jako předešlé roky, nejhodnotnější cesty vylezl Pavel Krýze s Vevinou. Ve výčtu jeho cest jsou takové perly jako ledová cesta ICE NASE s převislými ledy na Grossglockner, kterou lezl s J. Novákem(UH) Na stejný vrchol dál dvakrát Palavicciniho kuloár. Jednou s následným sjezdem na lyžích „normální“ cestou. Podruhé jako „rodinný“ výlet s Vevinou. Lezl v severni stěně Eigeru cestu Deep blue sea 7b+(300m AF) ,a Le champ de signe 7a (1000m AF ) s Pavlem Urbankem(UH), na Tre Cime(Dolomiti) Gelbe Mauer( Perle for die Saue ) 9- RP 300m a Svycarna 9- AF 450m s Riccardem( Brno). Další cesty lezl s Vevinou – Petrou Tesařovou. Byly to Puškášova cesta kl. V, na Galerii Ganku( Vys. Tatry ), v Dolomitech na Marmoladu cestu Don Quichote 6+ 1000m OS, na Civettu Tore Venezia 5+ 450m OS a na třetí věž Selly cestu Vinatzer 6+ 450m OS. V Paklenici cestu Kamasutra 5b+ 120m OS ,Ljubljanski směr 6a+ 200m OS a cestu Zenit 7b 350m OS . Pavel ještě přelezl v Paklenici boulder Kamen mudrců 7b+/c 7m RP.

Z dalších členů oddílu mají asi nejvýznamější vícedélkové cesty na skalách a v horách vylezené z mužů Robert Sůkup, Petr Mlýnek Wašek , Gejza a z žen Iva Šalamounová, Julie Motyčková a Jolana Čuprová.

V rámci zimního oddílového soustředění byl vylezen Červený žlab(Robert, Wašek, Mira Pecuch), hřeben na Volovec Mengusovský kl. II-III s nástupem přes záp. žlab vylezli Iva Šalamounová, Mikča, David Valášek, Pepa a Pavel Čupr, cesta Sczepanskich kl.II/III na Zlomiskovú vežu, kterou vylezl Roman a Pepa Motyčkovi, s Davidem Valáškem (Mikča?). Roman s  Robertem, Waškem a Mírou Pecuchem vylezli v zimě Štáflovku na Voliu vežu.
Robert, Wašek , Gejza vylezli v zimě mixovou tvz. Spišskou cestu IV+ na Huncovský štít (VT). Zmíněná trojice, ke kterým se často přidal Jara Bednařík, v zimě vícekrát navštívili Velký Kric ve Štiavníckých vrších, kde vylezli několik zimních mixových cest kl.V. Dále navštivili M. Fatru , kde lezli ledopád v Kieselthalu. Z ledů jsme ještě navštívili Sůlovský vodopád( Iva, Dorka, Jolča, Roman Zálešák, Pavel Čupr).

V létě se lezlo v Tatrách, Hochswabu Totes Gebirge. V Tatrách to byla zejména Hokejka kl. VI A0, kterou vylezl Robert , Wašek a jejich kamarád Karel Polišenský z HO Pustiměř a taky Jara Bednařík s K. Pazourkem. Robert a Wašek ještě vylezli v Tatrách tyto hodnotné cesty- Cez jaskyňky kl. V na Ostrý štít a Páleníčkův Čerešňový pilier na Široků vežu.

Jolana Čuprová a Iva Šalamounová vylezli Keleho pilier kl.IV na Javoráky, Häberlaina na Ostrý štít kl.III. a Levé žebro na Strelecků vežu kl.IV. Stejné cesty vylezli i Kolda s Crazzym.

Na Hochswabu vylezli P.Čupr, Robert Sůkup a Petr Mlýnek –Wašek Nordostkamin kl. IV na Karlmauer.

Robert v rámci instruktorského kursu v Totes Gebirge vylezl OS se spolulezcem P. Němcem cesty kl. V  Herbsttraum na Kressenberg a Herbert rieser gedenkweg na Spitzmauer .Jara Bednařík tam byl také ale o jeho činnosti nejsou zprávy.

V rámci výcviku horoškoly v horách vylezl Petr Chocholáček s P.Čuprem Keleho pilier kl.IV na Javoráky, Häberlaina na Ostrý štít kl.III, a již. hřeben na Svišťový štít s jedním místem za III. Stejná dvojice , společně s Pepou a Markem Veselkou vylezli cestu Preinerwandplatte kl. IV AO na Preinerwand na Raxech

Z terénů kde jsou vícedélkové cesty na skalách byl navštěvován zejména Hohe Wand a

Hölentall, kde byla vylezena celá řada cest. A to zejména cesta Betty und Paul na Hohe Wandu kl. V+ , kterou vylezli Julie Motyčková a Mikča , cesta Nichts für Süderer kl.IV+- VI v Hölentallu vylezli Julie Motyčková,Iva Šalamounová a další dvojice Gejza a Jara Bednařík. Jolana Čuprová s doprovodem vylezla Duetsteig kl.IV+ na Hohe wandu. Dále na Hohe Wandu cesta Direkte Sonnenuhrwand kl 7+(OS) , kterou vylezli Gejza a Wašek!!!!(nejtěžší cesta??). Wašek to šel 6A0

Robert s Waškem vylezli v Hölentallu Sonnenplattenweg kl VI a cestu Bruderherz kl VIA0.. Cestu Totenkopfsteig kl.VI(OS) vylezl jako frekventant horoškoly David Valášek a Jarou Bednaříkem. Stejná dvojice vylezla v Hölentallu Richterweg kl.V-. P. Čupr , s J.Nešporem (Crazzym) a l. Buckem(HO Bystřice) vylezli na Hohe Wandu Schillerkamin kl.-V.

V rámci výcviku horoškoly vylezl Petr Chocholáček a Marek Veselka  s instruktory P.Čuprem a Pepou Motyčkou cestu Dratschgratt var. kl. V+ na Hohe Wandu.

Na skalkách( dnes se tomu říká sportovní lezení) se exponovala řada členů oddílu. Zejména Julie Motyčková , která lezla v Črni Kalu, Hölentallu, Peilsteinu cesty kl. V až VI , nejtěžší z

vykázaných 22 cest má cestu Crasch na Thalhöfergrattu kl. -VI..

Iva Šalamounová lezla na Peilsteinu, na Vysočině , na Predhorie cesty kl . V.

Gejza vylezl na Holštejně v Krasu cestu Zbrojnoš kl. -7 a Narovnaný zbrojnoš kl.7.

Kolda lezl cestu Opakovačka kl.VI na Faklových špárách a s Jarou a Tomem , mimo jiné , Dračí kůt kl.-VI na Hrádku(Vtáčnik).

Robert má velké množství cest kl. VI na různých terénech.

Wašek lezl mimo jiné v italské Sperlonze , kde má též větší množství cest kl. 5c až 6b.

Na skalkách s velmi exponovali Jara Bednařík a Gejza , ovšem o jejich výkonech, stejně jako o výkonech jiných členů oddílu není věrohodných zpráv.

Vzhledem ke své zdravotní indispozici vylezl pěkné cesty i Lukáš Perutka.

Jako minulých zimách jsme se věnovali skialpinismu, resp. skitouringu. Na pásy jezdili Mikča, ukázala se i Julie, Jolča, Dorka, Kolda , Pepa, Roman Motyčka, Mira Pecúch, Čak Jirka Klapal a Pavel Čupr. Opakovali se běžné sjezdy na M. Fatře( Kriváň , Stoh), Schneebergu. Nejhodnotnější akce byl asi sjezd Heukuppe, s nástupem přes Predigtstuhl na Raxech, kde bylo 9 členů HO. Na Fatr. Kriváni nás bylo osum, včetně Ruma z UH.

Nově jsme navštívili Stühleck a poslední sjezdy byly provedeny v J.Čuprovou a P. Čuprem v oblasti Ďurkové v Níz. Tatrách. Nejhodnotnější sjezd, je již výše zmíněný sjezd Grossglockneru , který realizoval Pavel Krýze.

Letšní oddílový výškový rekord má Jara Ingr, výstupem na Ararat( 5 137 m.n.m.)

Petra Polášková s Petrem Bolfem byli na treku v Nepálu , kde vystoupili do výše 3410m.n.m.

Iva Šalamounová , Jolča Čuprová a P. Čupr vystoupili normálkou na Höher Dachstein.

Kolda , Wašek a Gejza byli na treku v Maroku a viděli i hory.

Kuba Kolář je momentálně na stáži v Japonsku, kde chodí i nějaké treky a Jetas je v Číně, tak snad tam taky někam půjde. Oba byli na Zakarpatské Ukrajině kde vystoupili na Pietros

Z ferat se moc nevylezlo, jen P. Čupr vyšel feratou FTL(kl.D) na Hohe Wand.

Během roku jsme měli jeden úraz – Červ(nepozornost při navazování)

Oddílová HOROŠKOLA měla 6 frekventantů . Z nich dokončili David Valášek, Petr Choholáček , Marek Veselka a Lukáš Perutka. Ostatním chybí vícedélkové cesty.

Během tohoto roku byli vyslání dva členové na instruktorský kurs

Stávající instruktoři prošli doškolením ze skalní záchrany a první pomoci.

Oddíl pořádal tři metodické dny s nácvikem chytání pádů ,záchranné činnosti po pádu a první pomoci.

Zavírání skal – proběhlo jako loni v retro stylu. Možná by bylo vhodné na příští rok vymyslet něco nového. Nebo pokračovat?

Oddíl s ASPV a TJ pořádal pro veřejnost den Otevřených dveří na umělé lezecké stěně, kterého se zúčastnilo cca 80 hostů

Propagace oddílu probíhá na webové stránce oddílu a vývěskou v průchodu Nádraží ČD.

11.12.2009